Czy jest pomysł na Krapkowice?

środa, 28 Sierpień, 2013 - 13:00

Wykorzystajmy szanse – przykład z Górnego Śląska. Mieszkańcy małych miast lubią porównywać swoje miejscowość z dużymi ośrodkami miejskimi, przez co wpadają w kompleksy. Władze starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom społecznym, jednak strategia naśladowania innych miast, zwłaszcza dużych zawodzi, ponieważ nie da się zmienić uwarunkowań, w których dane miasto funkcjonuje. Można jednak wykorzystać szanse, które wciąż się pojawiają.

Dziś chciałbym zaprezentować Czytelnikom „Nowin Krapkowickich” małe śląskie miasto, które wykorzystało swoją szansę, bez pomocy rządu. Stało się to tylko dzięki przedsiębiorczości mieszkańców i samorządu lokalnego.

W Żorach, bo o nich mowa podobnie jak Krapkowicach po II wojnie światowej rozbudowano przemysł, który zatrudniał większość miejscowej ludności. Po 1989 roku nastąpiła restrukturyzacja przemysłu, w wyniku czego pojawiło się duże bezrobocie. Żory zaczęły tracić mieszkańców i szukać pomysłów na przyszłość. Jednak w przeciwieństwie do większości małych miast pomysł znalazły…

Cały artykuł do przeczytania w papierowym wydaniu „Nowin”.