Rozmowy z matką

czwartek, 20 Grudzień, 2012 - 16:15

Kazimierz Łukawiecki – wieloletni szef opolskiego Narodowego Funduszu Zdrowia, obecnie inspektor powiatowy Państwowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krapkowicach przeprowadził wywiad ze swoją mamą. 

Rodzina Łukawieckich przybyła z kresów wschodnich II RP do Obórek na tak zwanych Ziemiach Odzyskanych w czerwcu 1945 roku. Najpierw przyjechała Stanisława z dwuletnim synem Szczepanem, a po żniwach wrócił z wojny mąż Jan. Jak setki tysięcy Polaków za Wschodu, opuścili swe rodzinne gniazda, ratując życie i resztki dobytku przed bandami spod znaku UPA. Kazimierz Łukowiecki urodził się w 1950 roku na Ziemi Brzeskiej.
W domu za moich młodych lat ciągle wracało się we wspomnieniach do rodzinnych stron, gdzie pozostawiono piękny dom pod blachą, 10 hektarów wspaniałego czarnoziemu, inwentarz żywy i martwy. Z upływem czasu zapragnąłem dowiedzieć się czegoś więcej o szczegółach z życia mojej rodziny na kresach. Postanowiłem to zapisać i przekazać potomnym. Matka była przecież naocznym świadkiem wydarzeń lokalnych, które miały miejsce w latach 1939 – 1945 – mówi Kazimierz Łukowiecki. Oto pierwsza część „Rozmowy z matką”

Opowiedz mamo jak to było 17 września 1939 roku?

Całą noc i cały dzień pilnowaliśmy słupów telefonicznych, które ciągnęły się na długość trzech kilometrów.

Pierwsza część rozmowy w aktualnym numerze „Nowin”, druga cześć w kolejnym wydaniu, które ukaże się już w najbliższy poniedziałek – 24 grudnia 2012 roku.