Zmieleni…

środa, 28 Listopad, 2012 - 15:45

W Krapkowicach powstaje grupa inicjatywna ogólnopolskiego ruchu „Zmieleni.pl” na rzecz utworzenia w naszym kraju jednomandatowych okręgów wyborczych (JOW). Wszystkich zainteresowanych tą akcją prosi się o kontakt z Hanną Augustyn na adres: hanna.augustyn@nowinykrapkowickie.pl

Zmieleni.pl – to inicjatywa, którą powołał do życia opolski artysta – Paweł Kukiz. Celem akcji obywatelskiej jest zmiana ordynacji wyborczej na jednomandatowe okręgi wyborcze takie jak funkcjonują m.in. w Wielkiej Brytanii – kolebce europejskiego parlamentaryzmu. Obecnie polska ordynacja w wyborach do sejmu opiera się na systemie proporcjonalnym, w którym państwo podzielne jest na okręgi wyborcze. Z każdego okręgu mandat poselski może otrzymać kilku kandydatów. Liczba uzyskanych mandatów z danego okręgu jest proporcjonalna do liczby oddanych głosów.

Stworzenie jednomandatowych okręgów wyborczych było jednym z głównych haseł wyborczych Platformy Obywatelskiej w wyborach do parlamentu w 2004 roku. Po trzech  miesiącach zebrano ponad 750 tysięcy podpisów pod projektem zmiany ordynacji wyborczej. Po dojściu do władzy PO odstąpiła od realizacji postulatu, a zebrane podpisy zostały zmielone w niszczarce.